Menu



 
Indeks serwisu
 
Podstawowe informacje
 
Program CHIRP jest całkowicie darmowym programem z tzw. licencją Open-source, który służy do programowej edycji pamięci trancivera. Pamięć zawiera zarówno dane o zaprogramowanych kanałach jak również ustawienia szeregu parametrów, które mają wpływ na prace całego urządzenia. Aktualna lista modeli tranciverów obsługiwanych przez program CHIRP znajduje się na głównej stronie programu.
Program jest ciągle rozbudowywany, ulepszany i poprawiany a jego najnowsza wersja znajduje się w tej lokalizacji.
 
Obsługiwane pliki
Program CHIRP obsługuje i tworzy pliki z rozszerzeniami .csv, .img oraz .chirp.
UWAGA - do pamięci trancivera można eksportować z edytora programu wyłącznie pliki z rozszerzeniem .img.
 
Pliki CSV
Należy pamietać, że pliki CSV (Comma Separated Values) są plikami "danych oddzielonych przecinkami" tworzonymi m.in. w programach Microsoft Exel, LibreOffice Calc oraz CHIRP. Błędny sposób kodowania w pliku tworzonym przez programy zewnętrzne prowadzi do braku możliwości wczytania i importowania takiego pliku do edytora CHIRP.
 
Utworzenie pustego pliku CSV do utworzenia własnej listy kanałów
1. W menu Plik wybieramy Nowy aby utworzyć pusty plik CSV
2. W pierwszym rzędzie wpisujemy dowolną częstotliwość np. 146.600
3. W menu Plik wybieramy Zapisz jako aby zapisać na dysku aktualnie edytowany plik jako szablon z rozszerzeniem .csv
4. Otwieramy plik w arkuszu kalkulacyjnym lub innym zewnętrznym programie, dokonujemy w nim odpowiednich zmian i zapisujemy go.
5. Ponownie otwieramy plik w edytorze CHIRP aby sprawdzić jego poprawność.
6. Jeśli plik zawiera już kompletną listę kanałów możemy go zaimportować do otwartego w edytorze obrazu pamieci odbiornika posiadającego rozszerzenie .img
 
Uwagi dotyczące poprawności pliku CSV
CHIRP obsługuje wyłącznie poprawnie sformatowane pliki CSV. Aby zapewnić bezproblemową obsługę tych plików tworzonych w zewnętrzych programach należy przestrzegać poniższych zasad:
1. Musi być bezwzględnie zachowany wiersz nagłówka w oryginalnym formacie, tak aby CHIRP wiedział, która kolumna odpowiada danej wartości.
2. Można zmieniać dowolnie kolejność kolumn bez zmiany ich nazw oraz kasować je.
3. Można stosować znaki cudzysłowia (np "nie" lub "") pomiędzy wpisami w poszczególnych kolumnach, które zawierają spacje lub przecinki.
4. Wartości poszczególnych pól muszą być wpisane ww właściwym formacie dla danego typu wartości. W razie wątpliwości należy otworzyć podobny plik aby podejrzeć prawidłowy format zapisu w danej komórce.
 
Wczytanie własnego pliku do pamięci
Pliki CSV są plikami roboczymi i uniwersalnymi. Oznacza to, że ich zawartość może posłużyć do tworzenia finalnych plików przesyłanych do pamięci różnych modeli odbiorników. Nie można ich natomiast przesyłać bezpośrednio do pamięci. Aby tego dokonać należy posłużyć się metodą importowania. Istnieją dwie metody aby to osiągnąć:
 
Metoda 1. Import zawartości pliku CSV do pamięci radia
Metodę tą stosujemy w przypadku, gdy chcemy zaimportować do pamięci radia całą (lub znaczną część) zawartości pliku CSV. Dokonujemy tego w następujących krokach:
1. Otwieramy plik obrazu pamięci w formacie .img, wcześniej wczytany i zapisany na dysku, lub wczytujemy do do edytora bezpośrednio z pamięci odbiornika.
2. Przechodzimy do menu Plik i wybieramy Importuj z pliku poczym wybieramy odpowiedni plik CSV.
3. Pojawia się okno dialogowe, w którym jest lista wszystkich pozycji możliwych do zaimportowania. W tym miejscu można zdecydować, które pozycje chcemy zaimportować do pliku głównego.
4. Po naciśnięciu OK zaznaczone pozycje pojawią się w oknie edytora pliku głównego.
5. Jeśli pracujemy w trybie programowym Clone można wczytać gotowy plik do pamięci radia klikając w menu Plik opcję Wczytaj do radia. W bezpośrednim trybie programowym Live należy poczekać, aż wszystkie zmiany zostaną zapisane do pamięci.
 
Metoda 2. Import wybranych pozycji pliku CSV do pamięci odbiornika
Metoda ta służy do importu tylko wybranych pozycji z pliku CSV do pamięci.
1. Otwieramy plik obrazu pamięci w formacie .img wcześniej wczytany i zapisany na dysku lub wczytujemy do edytora bezpośrednio z pamięci odbiornika.
2. Otwieramy plik CSV, z którego chcemy dodać wybrane pozycje.
3. Wybrane pozycje kopiujemy w menu Edycja komendą Kopiuj.
4. Przechodzimy do pliku głównego w edytorze, ustalamy miejsce wstawienia wybranych pozycji a następnie wykonujemy w menu Edycja komendę Wklej
5. Jeśli pracujemy w trybie programowym Clone można wczytać gotowy plik do pamięci radia klikając w menu Plik opcję Wczytaj do radia. W bezpośrednim trybie programowym Live należy poczekać, aż wszystkie zmiany zostaną zapisane do pamięci.
 
Tryby obsługi programowej
Odbiorniki przystosowane do programowej zmiany zapisanych w pamięci kanałów oraz ustawień pracują w jednym z dwóch trybów:
 
Tryb klonowania
(Clone)
Pełna zawartość pamięci jest wczytywana w jednej operacji klonowania do edytora CHIRP i podobnie podczas zapisu do pamięci.
Wiele modeli przed procesem wczytania pamięci do edytora lub zapisu do pamięci wymaga odpowiedniej procedury ustawienia odbiornika w tryb klonowania. Jest to zazwyczaj sekwencja klawiszy opisana w każdej instrukcji obsługi.
Tryb bezpośredni
(Live)
Polega na wczytaniu i edycji poszczególnych komórek pamięci. Zmiany dokonywane są w czasie rzeczywistym bez konieczności wczytywania całej zawartości pamięci. W tym przypadku zawartość pamięci nie może być w całosci zapisana na dysku. Można tego dokonać wyłącznie poprzez eksport do pliku .csv lub .chirp.

Należy pamietać, że pliki .csv i .chirp mogą być otwierane i edytowane w edytorze CHIRP natomiast nie ma możliwości bezpośrednio przesłąnia ich do pamięci trancivera. Każdorazowo należy wczytać plik z pamięci radia (lub otworzyć jego kopię wcześniej zapisaną na dysku) a następnie zaimportować do niej zawartość pliku .csv lub .chirp a nastepnie przesłać tak zmodyfikowany plik do pamieci.
 
 Powrót


 
Free counters!