Menu

Strona głównaIndeks główny serwisuSieć IRN
IRN
International Radio Network

To system wykorzystujący technologię VoIP / RoIP oparty na wykorzystaniu aplikacji typu "Client". Umożliwia użytkownikom korzystanie z niego na całym świecie przy użyciu różnych urządzeń (telefony komórkowe, tablety, komputery itp.).
 
Sieć IRN jest siecią wielodostępową opartą na dostępie zarówno drogą radiową jak i sieciową. Posiada swój własny serwer, pozwalający na realizację setek połączeń jednocześnie. Specjalne grupy (kanały) zapewniają połączenia międzysystemowe (DMR, Fusion, Echolink, FRN, Zello, Allstar, RAYNET) w dowolnej lokalizacji na całym świecie.
Sprzęt wykorzystywany do połączenia i rozmów za pośrednictwem sieci IRN to:
 
Analogowy FM (VHF/UHF) z klawiaturą cyfrową DTMF - poprzez przemienniki FM sieci Echolink
Analogowy PMR - poprzez bramki sieci FRN
Cyfrowy FM (VHF/UHF) - przez przemienniki sieci Allstar, Fusion oraz DMR
Radia sieciowe FM (VHF/UHF) - poprzez analogowe przemienniki FM, przemienniki sieci Echolink, przemienniki cyfrowe sieci Allstar, DMR oraz łącza WiFi/LTE/3G/4G
Komunikatory sieciowe - poprzez łącza WiFi/LTE/3G/4G
Urządzenia mobilne (telefony, tablety) - poprzez łącza WiFi/LTE/3G/4G
Komputery stacjonarne i przenośne - poprzez łącza WiFi/LTE/3G/4G
 
Radia i komunikatory sieciowe to przede wszystkim smartfony pracujące na najnowszej wersji Androida (wersja rozblokowana) oraz wbudowane aplikacje (RFinder, Teamspeak 3, Zello) służące do komunikacji sieciowej oraz, w przypadku modelu z modułem radiowym, do obsługi połączeń radiowych zarówno analogowych jak i cyfrowych.
 
System pozwala użytkownikom tworzyć prywatne grupy dyskusyjne dla rozmów bezpośrednich lub grupowych. Krótkofalowcy chcący korzystać z tego systemu mogą zalogować się do niego, tworząc swój indywidualny link, dodać swój przemiennik lub nod (hotspot) i pracować we wspólnej sieci krótkofalarskiej wykorzystującej jeden z wydzielonych kanałów systemu, niezależnie od korzystania z pozostałych ogólnoświatowych kanałów i grup rozmownych.
Dzięki specjalnym linkom i grupom sieć IRN umożliwia komunikowanie się użytkownikom innych sieci i systemów. Pozwala to na możliwość połączenia w różnych warunkach i lokalizacjach zarówno drogą radiową, a w przypadku braku zasięgu jakiegokolwiek przemiennika, połączeniem sieciowym za pomocą jednej z aplikacji.
Dostęp sieciowy realizowany jest poprzez łącze WiFi (router, punkt dostępowy) lub 3G/4G (sieć komórkowa). Logowanie i prowadzenie rozmów w sieci IRN odbywa się dzięki wbudowanej aplikacji w sprzęcie sieciowym lub po zainstalowaniu aplikacji typu "Client" na urządzeniu mobilnym (telefon, tablet) z systemem iOS/Android lub na komputerze/laptopie z dowolną platformą systemową.
 
Dostęp radiowy (przemienniki)
Allstar
Dostęp radiowy do sieci IRN odywa się poprzez punkty dostępowe (nody) i przemienniki ogólnoświatowej sieci Allstar prowadzonej przez AllStar Link. Organizacja ta zarządza całą siecią radioamatorskich przemienników i zdalnych stacji bazowych, do których dostęp realizowany jest internetowo w systemie VoIP. Dostęp do sieci posiadają oczywiście wyłącznie użytkownicy licencjonowani, posiadający odpowiedni sprzęt (zaopatrzony w moduł radiowy) dostosowany do współpracy z siecią IRN.
 

 
Zobacz:
Czym jest Allstar?
Poradnik linkowania w sieci Allstar
Sieć Allstar Link
Budowa przenośnego węzła Allstar
Wersja walizkowa węzła Allstar
Mapa sieci Allstar
Lista węzłów dostępowych do sieci AllStar

DMR
Drogą radiową można uzyskać dostęp do sieci również poprzez przemienniki DMR i odpowiednie grupy TG zlinkowane z siecią IRN.
 

 

Fusion
Alabama Link - FCS002-02
Alabama Link - Wires X: 28933 (Digital) 28953 (Analog)

D-Star
Alabama Link - XRF334-B

RAYNET
Brytyjska sieć ratunkowa RAYNET-UK

ORN
Amerykańska grupa rozmowna The Outpost Radio Network ROIP Group

Echolink
Kanał TheGuild - *THEGUILD* Conference 679320
Alabama Link - KT4ROY - R
HUB NET UK - 973498

FRN
Dostęp sieciowy
Dostęp sieciowy realizowany jest poprzez łącze Wi-Fi (router, punkt dostępowy) lub 3G/4G (sieć komórkowa). Logowanie i prowadzenie rozmów w sieci IRN odbywa się dzięki wbudowanej aplikacji w sprzęcie sieciowym lub po zainstalowaniu aplikacji typu "Client" na urządzeniu mobilnym (telefon, tablet) z systemem iOS/Android lub na komputerze/laptopie z dowolną platformą.
 
Teamspeek 3  
Kanał TheGuild - TheGuild QSO, TheGuild CQ100 Link

Zello
Kanał TheGuild - TheGuild QSO
 Powrót
Free counters!