Menu


Indeks serwisu
 A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P  Q   R   S   Ś   T   U   V   W   X   Z   Ź 

PA
Wzmacniacz końcowy, megafon.
 
Packet Radio
Jest to jeden z najnowżych rodzajów emisji zapewniający stuprocentową pewność przekazania informacji w tzw. pakietach z prędkością od 300bps do 9600bps (znaków w ciągu sekundy). Istota transmisji polega na wykorzystaniu komputera z odpowiednim oprogramowaniem, modemu jako urządzenia sprzęgającego komputer z radiostacją (urządzeniem nadawczo-odbiorczym) przez złącze RS232. Pakiet jest to ciąg znaków przygotowanych za pomocą komputera, zawierający pewną liczbę znaków, którą komputer za każdym razem zlicza (suma kontrolna pakietu) i dołącza do wysyłanego pakietu.
 
Panel aktywności | Dashboard (D-star dashboard)
Zob.  Leksykon D-Star
 
Paramatry mikrofonów
Podstawowe parametry mikrofonów to skuteczność, charakterystyka częstotliwościowa, charakterystyka kierunkowa oraz dynamika.
 
Skuteczność mikrofonu (czułość)
jest określana jako stosunek napięcia na zaciskach mikrofonu (pod obciążeniem znamionowym) do ciśnienia akustycznego działającego na membranę. Wyrażana jest w dB dla częstotliwości 1kHz. Większą skuteczność mają mikrofony elektretowe. Charakterystyka częstotliwościowa (inaczej zwana szerokością przenoszonego pasma) określa skuteczność mikrofonu w funkcji częstotliwości sygnału akustycznego i w zależności od rodzaju emisji powinna być inna. Z reguły jest podawana w postaci wykresu.
 
Charakterystyka częstotliwościowa
W zależności od rodzaju emisji jest zalecana inna szerokość pasma mikrofonu: dla AM 5kHz, dla SSB 3kHz, a dla FM może być nawet 6kHz. Oczywiście nie sam mikrofon określa szerokość pasma zajmowanego przez emitowany sygnał, lecz cały tor wzmacniacza mikrofonowego, a w przypadku modulacji jednowstęgowej - również szerokość filtru kwarcowego i ustawienie nośnej na zboczu jego charakterystyki.
Do tego celu stosowane są analizatory widma czy radiotestery. W warunkach amatorskich można określić szerokość sygnału nadajnika w bardzo prosty sposób za pośrednictwem oddalonego odbiornika radiokomunikacyjnego lub za pomocą kilku podstawowych przyrządów. W tym drugim przypadku do gniazda antenowego ze sztucznym obciążeniem (np. zespołem rezystorów o wypadkowej rezystancji 50W) należy dołączyć oscyloskop lub sondę w.cz., a do gniazda mikrofonowego przestrajany generator małej częstotliwości. Następnie poprzez zmianę częstotliwości sygnału m.cz. (np. w zakresie 0,1-20kHz) można zdjąć charakterystykę wyjściową.
 
Charakterystyka kierunkowa
Charakterystyka kierunkowości to skuteczność mikrofonu dla określonej częstotliwości w funkcji kąta, pod jakim pada fala dźwiękowa. Parametr ten z reguły nie jest podawany dla mikrofonów wykorzystywanych w radiokomunikacji (natomiast ma duże znaczenie na przykład dla potrzeb estradowych).
 
Dynamika
Dynamika mikrofonu określa maksymalny poziom ciśnienia akustycznego niepowodujący jeszcze zniekształceń nieliniowych uzyskiwanego sygnału m.cz.
 
Niektóre mikrofony są wyposażane w przedwzmacniacz na jednym lub dwóch tranzystorach zasilanych z oddzielnego źródła napięcia, a te droższe - także w dodatkowe układy, jak Echo-Chamber, VOX czy kompresor dynamiki.
 
Echo-Chamber
Echo-Chamber to układ z linią opóźniającą m.cz. wywołujący charakterystyczny efekt pogłosu (echa). Prawidłowo wyregulowany poprawia skuteczność modulacji, lecz bardzo często na pasmach spotyka się taki układ niewłaściwie wykorzystany ("zabawy z echem"), co tylko źle świadczy o jego użytkowniku, nie podnosi sprawności urządzenia, a wprost przeciwnie, skutecznie utrudnia odbiór.
 
Kompresor dynamiki
Z kolei kompresor dynamiki kształtuje dynamikę sygnału poprzez celowe zniekształcenia liniowego przyrostu napięcia wyjściowego. Dzięki temu zwiększa się średni poziom napięcia modulującego, a jednocześnie ogranicza szczyty modulacji mogące spowodować przemodulowanie (głębokość modulacji większa niż 100%). Inaczej mówiąc, kompresor dynamiki działa w podobny sposób, jak układ automatycznej regulacji wzmocnienia. Czyli przy cichym mówieniu do mikrofonu (lub z większej odległości) kompresor daje największe wzmocnienie, zaś w miarę wzrostu sygnału wejściowego - przyrost sygnału wyjściowgo jest coraz mniejszy. W efekcie stosunek napięć dźwięków najsilniejszych do najsłabszych zmniejsza się, czyli zmniejsza się dynamika sygnału. Kompresor dynamiki jest najczęściej stosowany przy emisji SSB i zwiększa średnią moc nadajnika. Jednak zbyt duża kompresja powoduje zniekształcenia i dlatego poziom jej działania jest regulowany. Charakterystycznym zjawiskiem towarzyszącym włączeniu kompresora jest występowanie pogłosu oraz wzrost szumów czy innych postronnych dźwięków (między słowami).
W handlu można spotkać (na przykład oferowane przez INTEK) dodatkowe płytki zawierające układy Echo-Chamber, Roger-Beep i VOX, które są włączane w tor wzmacniacza mikrofonowego.
 
Roger-Beep
Roger-Beep to sygnał dźwiękowy generowany automatycznie po zwolnieniu przycisku nadawania.
 
VOX
VOX to układ automatycznego załączenia nadawania z chwilą rozpoczęcia mówienia do mikrofonu. Eliminuje konieczność ręcznego wciskania przycisku przy mikrofonie. Układ jest bardzo wygodny, szczególnie podczas zawodów (kiedy ręce mamy zajęte na przykład prowadzeniem dziennika lub obsługą komputera).
 
Pasmo akustyczne
Pasmo częstotliwości z zakresu słyszalnych dla ucha ludzkiego przenoszonych przez radiotelefon. Pokrywa się z zakresem częstotliwości dźwięków mowy.
 
PA.SP
Gniazdo do podłączenia zewnętrznego megafonu w urządzeniach CB.
 
PD
Wyjście detektora fazy.
 
Pętla całofalowa
Jest to antena analogiczna do dipola pętlowego, jednak w kształcie trójkąta lub kwardratu.
 
PHONE
Wyjście słuchawkowe.
 
PLL
Pętla synchronizacji fazowej.
 
PMR
 | Private Mobile Radio
Układ ośmiu częstotliwości w paśmie 446 MHz udostępnionych na terenie wszystkich krajów UE do użytkowania bez odrębnych opłat i pozwoleń radiowych. Od 14 września 2002 także w Polsce (Dz.U.02.138.1162). Niekiedy PMR jest utożsamiany z amerykańskim FRS (Family Radio Service), który jest systemem opartym o inny zakres częstotliwości. Stosowanie FRS w Polsce nie jest dozwolone.
 
Częstotliwości kanałów PMR:
1. 446.006,25
2. 446.018,75
3. 446.031,25
4. 446.043,75
5. 446.056,25
6. 446.068,75
7. 446.081,25
8. 446.093,75
 
Również tym symbolem oznacza się rodzinę urządzeń ręcznych pracujących w tym paśmie częstotliwości. Urządzenia PMR 446 (Private Mobile Radio) pracują w paśmie UHF 446 MHz. Powyższe pasmo jest dopuszczone do zastosowań cywilnych.
Generalnie zasięg zależy od mocy nadajnika i konfiguracji otoczenia. Moc urządzenia PMR 446 zgodnie z przepisami nie może przekraczać 500 mW. Dla porównania, moc domowego telefonu bezprzewodowego wynosi 10 mW.
 
Zasięg zależy od też od konfiguracji otoczenia:
- idealne warunki (np.jeziora) 5-6km
- odkryty teren (pola, łąki) 4-5km
- rzadka i niska zabudowa 2-3km
- teren zurbanizowany do 2 km.
 
Kraty, zbrojenia budowlane, instalacje bardzo ograniczają zasięg do kilkuset a czasami nawet do kilkudziesięciu metrów. Należy jednak pamiętać, że czasami wystarczy się tylko obrócić lub zrobić parę kroków by rozmowa była znowu możliwa.

Polaryzacja anteny
Gdy dipol jest ustawiony poziomo, mówi się, że jest on spolaryzowany poziomo, gdy zaś jest ustawiony pionowo - że jest spolaryzowany pionowo. Sposób ustawienia dipolowej anteny odbiorczej jest ściśle uzależniony od ustawienia anteny nadawczej i powinien być taki sam.
 
Power
Moc.
 
Power (Power Gain, RF, P)
Regulacja mocy wyjściowej nadajnika.
 
PRE, Preamp
Przycisk włączający wewnętrzny przedwzmacniacz antenowy. Pozwala to na poprawienie odbioru słabych sygnałów. Często spotyka się przełącznik pozwalający na zmianę dwóch lub kilku wewnętrznych przedwzmacniaczy dla różnych pasm amatorskich.

Program Scan
Funkcja pozwalająca na skanowanie wszystkich częstotliwości na danym paśmie w przedziale ustalonym w odpowiednich komórkach pamięci. Przeważnie są one oznaczone L1/U1... Ln/Un.
 
Promieniowanie niepożądane
Moc promieniowania poza częstotliwością roboczą.
 
Propagacja
Wszelkie negatywne lub pozytywne procesy, jakimi ulega fala wychodząca z nadajnika.
Zob.  dział: Propagacja   Propagacja fal radiowych
 
Propagacja fal w jonosferze
Zob.  Propagacja fal w jonosferze
 
Propagacja fal w troposferze
Zob.  Propagacja fal w troposferze
 
Przemiennik | Repeater
Urządzenie radiokomunikacyjne skladajace sie najczęściej z dwóch odpowiednio ze sobą połączonych radiotelefonow. Odbiera komunikaty na odbiorczym kanale i retransmituje je na drugim kanale nadawczym. Stosowane w celu zwiększenia zasięgu sieci łączności radiowej
 
Przemiennik D-Star | D-Star Repeater
Zob.  Leksykon D-Star
 
Przydział częstotliwości
Na podstawie ustawy Minister Łączności określa przeznaczenia zakresów częstotliwości dla poszczególnych służb radiowych. Zob.  Krajowa Tablica Przeznaczeń
 
PTT
Przycisk nadawania (push-to-talk). Przycisk za pomocą, którego uruchamiane jest nadawanie. Umieszczony jest w obudowie radiotelefonu lub na zewnątrz urządzenia nadawczo-odbiorczego w podłączonym mikrofono-głośniku. W przypadku radiotelefonów stacjonarnych umieszczany jest w zewnętrznym mikrofonie, lub ma formę przycisku nożnego. W radiotelefonach zainstalowanych w samochodach niekiedy instalowany na dźwigni zmiany biegów.
 
PULSE
Układ impulsowy.
 
PHONES
Oznaczenie gniazda, do którego podłącza się słuchawki lub zewnętrzny głośnik. Po włożeniu wtyczki zwykle głośnik wewnętrzny lub/i zewnętrzny przestaje działać a odsłuch jest mozliwy wyłącznie poprzes podłączone słuchawki, których impedancja powinna zawierać się w granicach 4-16 Ohm.

PWR
Przycisk włączenia radiostacji. W welu modelach jednoczesne naciśnięcie tego klawisza oraz klawisza SET (lub inaczej oznaczonego) powoduje przejście do trybu ustawiania podstawowych parametrów transceivera.

Podłączenie urządzeń zewnętrznych

 
 

 
Free counters!