Menu

Strona głównaIndeks serwisuSłownik terminów DMR
Roaming w sieci DMR
Obecnie w sieci DMR funkcjonują trzy systemy roamingu, przy czym tylko dwa z nich są obecnie aktywne:
- Motorola Roam
- Hytera Roam
- Brandmeister Roam (w fazie opracowywania i testów)
 
Sposób działania roamingu w sieci DMR podobny jest do działania logowania do stacji BTS w sieciach komórkowych. Przemienniki, pracujące w systemie roamingu posiadają funkcję beaconu, czyli wysyłają cyklicznie ramkę cyfrową, która jest odbierana przez radia z uruchomioną usługą roamingu. Przemieszczając się z radiem ręcznym a szczególnie mobilowym pomiędzy zasięgiem poszczególnych przemienników radio, podczas przemieszczania się lub poruszania się po drodze, odbiera te ramki cyfrowe z kilku pobliskich przemienników. System roamingu automatycznie sprawdza poziom sygnału ramek wysyłanych przez poszczególne przemienniki umieszczone na wybranej liście roamingowej i przełącza na kanał przemiennika, którego poziom sygnału wzrasta i przewyższa poziom dotychczas odbieranego przemiennika.
 
Aby w pełni skorzystać z systemu roamingu w sieci DMR muszą być spełnione dwa warunki:
1. Odpowiednio skonfigurowane i zaprogramowane radio, które jest przystosowane do obsługi roamingu.
2. Przemiennik odpowiednio skonfigurowany do obsługi tego systemu.
 
Od strony przemiennika wymaga to ustawienia i uruchomienia funkcji beacona przez administratora.
 

 
Modele obsługujące usługę roamingu
 
Hytera
PD48X
PD70X/70XG
PD78X/78XG
MD61X
MD62X
MD655/MD655G
MD78X/78XG*
RD96X
RD98XS
* Modele z serii MD78X/78XG DOTRA nie obsługują usługi roamingu
 
AnyTone
D878UV
 

Aby sprawdzić, czy dany model obsługuje usługę roamingu należy w programie CPS otworzyć zakładkę Common -> Feature Control. Wyświetla ona ustawienia firmowe dotyczące m.in. obsługiwanych systemów i usług. Jeśli w sekcji Conventional Feature in Subscriber opcja Roam jest zaznaczona jako aktywna, możemy być pewni, że nasz model obsługuje usługę roamingu.

 
Uwagi
- Fakt posiadania w danym modelu wbudowanego odbiornika GPS nie jest wymogiem i w żaden sposób nie wpływa na korzystanie
  z usługi roamingu.
- Kierunek poruszania się po trasie nie ma znaczenia w działaniu usługi.
 
Przygotowanie radia do korzystania z systemu roamingu sprowadza się do odpowiednich ustawień w programie CPS w kolejnych opisanych krokach. Poniżej przedstawiam realizację własnego projektu oraz odpowiednie ustawienia dla modelu Hytera MD785. Dla pozostałych modeli ustawienia programowe są bardzo podobne lub wręcz identyczne.
 
 
Założenia główne projektu
Głównym założeniem projektu był dostęp na głównych trasach do wszystkich 1 slotów przemienników na grupie TG260 oraz drugich slotów na wybranej lokalnej grupie rozmownej. Pozwala to na kontakt w czasie podróży zarówno z grupą ogólnopolską, jak i z gronem lokalnych stacji na grupie rozmownej - podobnie jak to odbywa sie przy pomocy hotspota.
 
Na podstawie sieci polskich autostrad i dróg szybkiego ruchu wybrałem kilka tras, które przebiegają w pobliżu naszych przemienników DMR. Nazwy i przebieg tych tras są zobrazowane na mapie obok.
 
W przypadku, gdy zaprogramowane kanały przemienników nie są przypisane do list skanowania wystarczy przypisać je do odpowiednich list roamingowych.
W moim przypadku wszystkie wcześniej zaprogramowane kanały polskich przemienników zostały wcześniej przypisane do odpowiednich list skanowania. Wymagało to zdublowania ich na liście kanałów cyfrowych aby można je było bez kolizji przypisać do poszczególnych list tras roamingowych. Dotyczy to wyłącznie przemienników, które znajdują się w pobliżu zbiegu lub przecięcia się ustalonych tras.

 
Realizacja w programie CPS

Pierwszym krokiem będzie utworzenie w dziale Conventional -> Roam List -> Roam List Alias indywidualnych list roamingowych przypisanych do kolejnych zaprojektowanych tras. W tym przypadku osobne listy są dla 1 i 2 slotu. Powielamy oba kanały przemienników tyle razy, na ilu trasach występują. Jest to konieczne z uwagi na to, że indywidualny kanał przemiennika można przypisać tylko do jednej listy roamingowej.

 

 
Wszystkim kanałom przemienników przypisujemy odpowiednie parametry i opcje. W tym celu należy dla każdego kanału:
- określić unikalną nazwę
- koniecznie zaznaczyć opcję IP Multi-site Connect
- przypisać do odpowiedniej listy roamingowej Roam List
- wybrać odpowiednią listę RX Group List
 
  * W przypadku slotu 1 przemiennika lista powinna zawierać
    co najmniej grupę TG260
  * W przypadku slotu 2 przemiennika lista powinna zawierać
    co najmniej grupy TG9 oraz grupę lokalną,
    na których planujemy rozmowy podczas podróży
 
- przypisać do kanału odpowiednią pozycję z listy TX Contact Name
 
  * W przypadku slotu 1 przemiennika będzie to grupa polska TG260
  * W przypadku slotu 2 przemiennika wybieramy swoją najczęściej
    używaną grupę lokalną - w moim przypadku TG26094
 
Uwaga: aktywacja opcji Auto Start Roam powoduje, przy wybraniu kanału roamingowego w bieżącej strefie, automatyczną aktywację usługi roamingu bez względu na to, czy wcześniej był włączony roaming, czy nie. Dodatkowo następuje zmiana listy roamingowej związanej z tym kanałem przemiennika. Jest to bardzo wygodny sposób na szybkie rozpoczęcie korzystania z roamingu ruszając na danej trasie, pod warunkiem umieszczenia odpowiedniego kanału przemiennika na liście aktualnej strefy.
 
W moim przypadku wszystkie sloty 2 przemienników przpisałem do grupy TG26094 czyli grupy krakowskiej i przypisałem do osobnej listy RX Group List, która zawiera oprócz TG9 wszystkie aktywne grupy lokalne. To zapewnia, że w dowolnym miejscu trasy, zarówno przy włączonym jak i wyłączonym roamingu, mamy możliwość odsłuchu i rozmowy na 1 slocie w grupie TG260 jak również na 2 slocie na grupie lokalnej TG26094. Umożliwia to również odsłuch pozostałych grup rozmownych co będzie wskazywać na zajętość slotu 2

 
Po skompletowaniu wszystkich kanałów przeznaczonych do roamingu umieszczamy je we wcześniej przygotowanych listach roamingowych jak pokazano na przykładach poniżej.
 
     itd.

 
Tworzymy osobną strefę/strefy, w której umieszczamy wszystkie kanały przypisane do list roamingowych. W moim przypadku utworzyłem 9 osobnych stref roamingowych dla poszczególnych okręgów. Będąc w dowolnym miejscu na którejkolwiek z tras wyszukujemy najbliższy przemiennik i uruchamiamy usługę roamingu.
 
   itd.

 
Jeśli często lub niemal na codzień poruszamy się po jednej z tras warto na strefie, którą używamy i odsłuchujemy na bieżąco, dodać odpowiednie kanały roamingowe najbliższego przemiennika. Ułatwi to i usprawni używanie usługi roamingu.

 
Kolejnym krokiem będzie w dziale Conventional -> General Setting -> Menu -> Common Menu -> Roam aktywacja wyświetlenia usługi i jej opcji w menu.

 
W przypadku modelu z możliwością programowania klawiszy przypisujemy dla wygody do któregoś z klawiszy funkcję aktywacji/dezaktywacji usługi roamingu.

 
Roaming w podróży

Przed rozpoczęciem podróży, podczas której chcemy skorzystać z usługi roamingu, w przypadku umieszczenia odpowiednich kanałów roamingowych w strefie bieżącej, wystarczy wybrać z listy odpowiedni kanał. Jeśli kanał ma ustawioną opcję autostartu usługi roamingu nastąpi automatyczna aktywacja roamingu. To wystarczy aby dla wybranej trasy nasze radio przełączało się podczas podróży na kolejne przemienniki.
W przypadku braku odpowiednich kanałów na liście aktualnej strefy należy przejść do odpowiedniej strefy zawierającej listę okolicznych przemienników i wybrać z niej odpowiedni kanał przypisany do danego przemiennika i trasy.

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej listy roamingowej czyli trasy, po której będziemy się poruszać. W tym celu:
- Wchodzimy w menu główne
- Odszukujemy opcję Roaming
- Wybieramy opcję Listy Roamingowe
- Wybieramy odpowiednią listę/trasę
- Wychodzimy z menu
 

 



W przypadku, gdy kanał roamingowy nie ma ustawionej opcji automatycznego startu roamingu musimy aktywować usługę roamingu. W tym celu:
- Wchodzimy w menu główne
- Odszukujemy opcję Roaming
- Wybieramy opcję Wł/Wył.
- Aktywujemy usługę
- Wychodzimy z menu
 
Na ekranie w górnym pasku pokazuje się ikonka roamingu, co świadczy o włączeniu tej usługi.
 
W modelach z możliwością zaprogramowania funkcji poszczególnych klawiszy przypisujemy dla danego klawisza funkcję Roaming. To powoduje bardzo wygodny sposób aktywacji i wyłączenia usługi jednym naciśnięciem klawisza bez konieczności wchodzenia do menu.

 
    Kompletna dokumentacja systemu Hytera DMR Roaming  
 Powrót
Free counters!