Słownik terminów obiektów fortyfikacyjnych
 A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P  R   S   T   U   W   Z 

Fort
Zespół elementów budowlanych (fortyfikacyjnych) o zamkniętym narysie, zabezpieczający elementy bojowe, przeznaczone do walki bliskiej i dalekiej, rozmieszczone na stałe w terenie, mające samodzielnie stawiać długotrwały opór wszelkiego rodzaju działaniom zaczepnym przeciwnika.
Elementy bojowe fortu to:
- stanowiska piechoty,
- baterie artylerii do walki dalekiej i bliskiej,
- elementy przeciwszturmowe i flankujące.
Elementy budowlane fortu to budowle bierne, stanowiska ogniowe i zapory.
 
Do budowli biernych należą:
- koszary szyjowe (kazamatowe),
- poterny,
- schrony forteczne (wojsk pogotowia, dział ruchomych, amunicyjne),
- wieże pancerne do obserwacji.
 
Do stanowisk ogniowych należą:
- wał forteczny dla piechoty i artylerii,
- kaponiery,
- półkaponiery i kojce do obrony rowów,
- tradytory,
- wieże pancerne dla dział lub karabinów maszynowych,
- galerie bojowe w przeciwskarpie.
 
Zapory składały się z rowu fortecznego, sieci kolczastej i kraty fortecznej. Załogę fortu stanowiło do 4 kompani piechoty i 1 do 4 baterii artylerii.
 
Rodzaje fortów:
Jednostkowy - na małej powierzchni mieścił artylerię do walki dalekiej (w wieżach pancernych na koszarach szyjowych) oraz działa szybkostrzelne (w wieżach pancernych umieszczonych na skrzydłach koszar, dla umożliwienia ostrzeliwania zapola)
Łącznikowy - miał za zadanie połączyć ze sobą 2 twierdze w celu stworzenia wspólnego odcinka frontu; nie wchodził w skład twierdzy; posiadał działa do walki dalekiej osłonięte pancerzami fortyfikacyjnymi
Pancerny - mieścił w jednym obiekcie środki do walki bezpośredniej i dalekiej, zabezpieczone pancerzami; zajmował małą przestrzeń (idea zbliżona do fortu jednostkowego)
Rozproszony - miał zabezpieczyć elementy bojowe przed oddziaływaniem ognia przeciwnika przez rozdzielenie tych elementów i rozmieszczenie ich na dużej przestrzeni; całość otoczona były zaporami, bronionymi z kojców
Zaporowy - miał zadanie zamknąć przejście przez cieśninę (np. w górach lub między bagnami), względnie szlak komunikacyjny i musiał być zdolny do walki w okrążeniu; szyja wykonana była podobnie jak czoło i bark, a fasady wszystkich budowli zabezpieczone od ognia artylerii; wyposażono go także w znaczne zapasy.
 
Fort piechoty
Zob. Dzieło piechoty
 
Fort pośredni
Zob. Dzieło pośrednie
 
Fosa
Zob. Rów forteczny
 
   Powrót do Twierdzy Kraków
 
Free counters!