C
Litera na 8 pozycji znaku wywoławczego.
Zob. Leksykon D-Star
CAL
Kalibracja.
Call Book
Internetowa strona z bazą licencjonowanych krótkofalowców.
Zob. Polski Callbook
Call Channel
Kanał wywoławczy. Każde pasmo posiada swoje charakterystyczne kanały (częstotliwości) wywoławcze, w zależności od rodzaju transmisji z jaką pracujemy. W większości transceiverów istnieje odpowiednia komórka pamięci, w którą wpisuje się typową częstotliwość wywoławczą, lub dowolną inną, na której najczęściej pracujemy w łącznościach lokalnych.
Zob. Częstotliwości wywoławcze.
Calling Frequency
Częstotliwość wywoławcza. Charakterystyczna częstotliwość na każdym paśmie radioamatorskim służąca do międzynarodowego lub lokalnego wywołania stacji. Istnieją różne czestotliwości wywoławcze w ramach jednego pasma w zależności od typu i charakteru emisji.
Zob. Częstotliwości wywoławcze, Częstorliwości wywoławcze (monitory).
Clarifier
Układ dokładnego dostrojenia.
Carrier | Fala nośna
Fala nośna emitowana przez nadajnik bez modulacji.
Zob. Fala nośna.
CB/PA
Przełącznik trybu pracy, ustawienie przełącznika w pozycji PA umożliwia wykorzystanie urządzenia CB jako megafonu (pod warunkiem dołączenia odpowiedniego głośnika zewnętrznego).
CCS | Callsign Communication System
Jest to system identyfikacji poszczególnych użytkowników oraz przemienników, bramek itp. w ramach danego systemu komunikacji cyfrowej. Każdy z nich otrzymuje unikalny numer ID powiązany ściśle z jego znakiem wywoławczym. Wszystkie zarejestrowane numery ID są zgromadzone w głównej bazie danych na serwerze systemu. Są wykorzystywane podczas ustalania trasy połączenia poprzez węzły sieci. Każda próba nawiązania połączenia użytkownika systemu z innym odległym użytkownikiem lub przemiennikiem uruchamia proces routingu, czyli wyznaczania trasy połączenia i linkowania poszczególnych węzłów sieci aż do miejsca, w którym wywoływany użytkownik jest spodziewany. Każda aktywność i obecność użytkownika na przemienniku lub innym węźle systemu skutkuje zapisem adresu tego miejsca na serwerze systemowym i powiązaniu go z jego indywidualnym numerem ID i znakiem. Przy próbie połączenia się z nim przez innego użytkownika sieci proces routingu korzysta z tych adresów i próbuje nawiązać połączenie z miejscem jednej z ostatnich aktywności adresata.
Początkowo system korzystał wyłącznie ze znaku wywoławczego, który posiadał zarówno cyfry jak i litery. Postanowiono to uprościć i zunifikować. Wprowadzono kod 4-cyfrowy DTMF, który upraszczał wprowadzanie numeru ID z klawiatury radia lub mikrofonu.
Po uruchomieniu systemu D-Star szybko przekonano się, że 4-cyfrowy numer DTMF, który zapewnia przydzielenie 9000 numerów indywidualnych dla użytkowników i przemienników, nie sprosta lawinowo rosnącej liczbie użytkowników, przemienników i reflektorów DCS.
Na przełomie 2014/2015 wprowadzono nowy system identyfikacji pod nazwą CCS7, który jest w stanie sprostać dzisiejszym wymaganiom jak również przyszłemu rozwojowi systemów komunikacji cyfrowej oraz nowym usługom w ich ramach.
CCS7 | Callsign Communication System
Ideą systemu CCS7 jest przypisanie dla każdego znaku korespondenta unikalnego numeru DTMF. Numer ten jest zachowany w bazie danych DMR-MARC. Brak tego numeru sprawia kłopoty przy korzystaniu z reflektorami DCS. Używanie CCS7 jest bardzo proste, podobne do wybierania numeru w telefonie. Numer DTMF użytkownika składa się z 7 cyfr, natomiast przemiennika z 6 cyfr.
CCS7 dla użytkownika: 2609000 (Polska, okręg 9)
CCS7 dla przemiennika: 260900 (Polska, okręg 9)
Kontynent
2 - Europa
3 - Ameryka Północna
4 - Azja
5 - Australia/Oceania
6 - Afryka
7 - Ameryka Południowa
Kraj Okręg/region Użytkownik/przemiennik
Zobacz: Lista kodów wg krajów i regionów
Użycie CCS7 do połączenia się z użytkownikiem lub bramką/przemiennikiem sprowadza się do wprowadzenia go przy pomocy klawiatury DTMF mikrofonu radia D-Starowego. System przypisze automatycznie numer do znaku i nastąpi zlinkowanie do przemiennika, na którym ostatnio pojawił się wybrany znak.
Przykład wywołania użytkownika '2609000'
DTMF - '2609000'
URcall - 'C2609000'
Po zakończonej rozmowie należy zakończyć sesję wprowadzając z klawiatury mikrofonu:
DTMF - 'A'
URcall - ' C'
Jeśli nie wprowadzimy powyższego kodu, to po upływie 5 minut nastąpi automatyczne rozłączenie.
Zobacz: Strona rejestracji numerów CCS/DTMF i DMR-ID
CCW | Coherent CW
Telegrafia Morse'a z wykorzystaniem modulacji koherentnej.
CHANNEL (CH)
Kanał, przełącznik kanałów, cyfrowy wskaźnik numeru kanału (CB).
CH. LOCK
Przycisk powodujący zablokowanie możliwości przełączania kanałów.
CH9
Przełącznik umożliwiający przejście na kanał 9 (ratunkowy) (CB).
CH19
Przełącznik umożliwiający przejście na kanał 19 (drogowy) (CB).
Charakterystyka promieniowania anteny
Rozdział energii wielkiej częstotliwości wypromieniowanej w przestrzeń przez dipol półfalowy nie jest równomierny. Rozdział energii wypromieniowanej przez antenę przedstawia się na wykresach w postaci tzw. charakterystyk kierunkowości (promieniowania). Zazwyczaj sporządza się dwie charakterystyki - w płaszczyźnie poziomej i pionowej
Charakterystyka przestrzenna promieniowania poziomego półfalowego dipola prostego umieszczonego w wolnej przestrzeni.
Charakterystyka promieniowania: a.) pozioma; b.) pionowa
Charakterystyki promieniowania w płaszczyźnie sporządza się w taki sposób, że na obwodzie koła, otaczającego antenę dokonuje się pomiarów natężenia pola w możliwie największej ilości punktów. Promień koła, na obwodzie którego dokonuje się pomiarów powinien mieć co najmniej 3 do 5 długości fali. Wyniki pomiarów nanosi się na wykres z podziałką biegunową tj. promieniowo - kątową.
Powyższe charakterystyki śą określają dipol umieszczony w wolnej przestrzeni. Jeżeli natomiast umieścimy dipol na wysokości ok. pół fali ponad powierzchnią ziemi to jego charakterystyka będzie wyglądała nieco inaczej. Dipol półfalowy ma wyraźne właściwości kierunkowe. Zatem przy nadawaniu należy go ustawiać prostopadle do kierunku w którym chcemy nadawać, a dla celów odbiorczych także prostopadle do kierunku, w którym znajduje się antena nadawcza. Przy zmianie wysokości zawieszenia charakterystyka pionowa ulega dalszym zmianom, zaś pozioma zachowuje kształt ósemkowy.
Pionowe charakterystyki promieniowania dipola półfalowego poziomego, zawieszonego na różnych wysokościach ponad powierzchnią ziemi: a)l/4; b) l/2; c) 3/4l; d) l; e) 5/8l; f) 3/2 l; gdzie: l - długość fali
Z powyższych charakterystyk można wywnioskować, iż poziomy dipol półfalowy powinien być zawieszony na wysokości wynoszącej co najmniej połowę długości fali.
Dipol półfalowy ma wyraźne właściwości kierunkowe. Zatem przy nadawaniu należy go ustawiać prostopadle do kierunku w którym chcemy nadawać, a dla celów odbiorczych także prostopadle do kierunku, w którym znajduje się antena nadawcza.
Charge
Układ ładowania (dioda ładująca).
Clamping
Układ stabilizacji.
Clarifier
Płynne lub skokowe dostrojenie częstotliwości odbiornika w zakresie jednego kanału. Często składa się z dwóch pokręteł : COARSE (przestraja w sposób zgrubny nadajnik i odbiornik) oraz FINE (dokładne dostrojenie odbiornika).
Clover
Modulacja cyfrowa, stosowana w krótkofalarstwie.
Zob. Opis w Wikipedii
CO
Generator kwarcowy.
Coax, Coaxial Cable | Kabel koncentryczny
Typ kabla antenowego. Kabel koncentryczny z żyłą w postaci drutu miedzianego lub linki, warstwy izolacyjnej i oplotu stanowiącego ekran.
Zob. Kabel koncentryczny.
Contest
Zawody krótkofalarskie.
CONV
Mieszacz.
CQ
Międzynarodowy znak wywoławczy stacji radioamatorskiej. Używany w emisjach CW, fonii i niektórych emisjach cyfrowych.
Cross-Band
Sposób prowadzenia łączności radiowej polegający na tym, że nadawanie i odbiór realizowane są na różnych pasmach amatorskich.
CTCSS | Continous Tone Code Squelch System
Jest to ton nadawany poza pasmem akustycznym radiotelefonu, sterujący otwarciem blokady w radiotelefonie lub przemienniku. Dzięki kodowi CTCSS więcej grup rozmówców nadających z różnymi kodami może współużytkować tą samą częstotliwość nie słysząc się nawzajem. Inna nazwa tego rozwiązania to Private Line lub w skrócie kod PL.
Zob. CTCSS
CW
Telegrafia niemodulowana (A1A).
CW REV
|
|
|
CW Key
|
|
Oznaczenie gniazda na tylnej, czasami na przedniej ściance transceivera, służącego do podłączenia klucza telegraficznego. Schemat podłączenia klucza telegraficznego jest pokazany obok.
|
Częstotliwość
Oznacza liczbę drgań pola elektromagnetycznego w ciągu sekundy i jest wyrażana w [Hz].
Częstotliwość rezonansowa anteny
Antena jest otwartym obwodem rezonansowym, w którym pojemność i indukcyjność zastąpiona jest przewodnikiem. Długość przewodnika jest równoważnikiem pojemnościowo-indukcyjnym obwodu w rezonansie i
uzależniona jest od długości fali dla której ma być wykonany. Antena ma własną częstotliwość rezonansową, ale skutecznie pracuje w pewnym przedziale częstotliwości. Przedział ten zależy głównie od konstrukcji anteny i może wynosić kilka do kilkaset kHz na pasmach KF oraz kilka MHz na UKF.
|