S Meter
|
|
Wskaźnik sygnału. Występuje w postaci wychyłowego wskaźnika analogowego lub wskaźnika LCD imitującego wskażnik analogowy. W prostrzych transceiverach oraz w urządzeniach samochodowych znajduje się na ekranie głównego wyświetlacza w postaci wskaźnika paskowego. Podczas odbioru wskazuje poziom odbieranego sygnału w dB, natomiast podczas nadawania zazwyczaj moc sygnału w %.
Niektóre urządzenia maja dodatkowy przełącznik METER SWITCH pozwalajacy podczas nadawania wyświetlać na wskaźniku inne parametry:
SWR - poziom współczynnika SWR linii antenowej
Po - wskazania relatywne mocy wyjściowej RF stopnia końcowego w W
ALC - poziom ALC
COMP - poziom kompresji podczas włączonego kompresora SPEECH
ID - prąd drenu tranzystora FET końcówki mocy
VD - napięcie drenu tranzystora FET końcówki mocy
W przypadku wskaźnika paskowego wskazania przy odbiorze i nadawaniu odczytywane są odpowiednio na górnej lub dolnej podziałce wskaźnika.
We wszystkich przypadkach poziom sygnału odbieranego określa sie i podaje korespondentowi jako poziom S1....S9. Przy silniejszych sygnałach podaje się poziom np. S9 + 30dB.
|
Scan
Funkcja przeszukiwania (skanowania), przycisk funkcji automatycznego przeszukiwania. W większości transceiverów funkcja ta może pracować w róznych trybach:
VFO Scan - skanowanie wszystkich częstotliwości bieżącego pasma.
Memory Scan - skanowanie wszystkich kanałów pamięci.
Program Scan - skanowanie programowane. Odbywa się w zakresie, którego częstotliwość górna i dolna są zapamiętane w specjalnych komórkach pamięci.
Proces skanowania polega na odsłuchu kolejnych częstotliwości pasma lub kanałów pamięci. W momencie wykrycia emisji o poziomie wyższym od ustawionego progu redukcji szumów (Squelch), proces zatrzymuje się na krótki czas, ustalany programowo, w celu odsłuchu wykrytej emisji, poczym następuje dalsze przeszukiwanie zakresu skanowania. Po osiągnięciu końca zakresu skanowania następuje skok do początku i proces rozpoczyna się ponownie.
SDR | Software Defined Radio
|
|
Jest projektem nowoczesnego systemu komunikacji radiowej, w którym działanie podstawowych elementów elektronicznych (takich jak mieszacze, filtry, modulatory i demodulatory, detektory) jest realizowane za pomocą oprogramowania komputerowego.
Kolejną i nowszą generacją tego systemu jest HPSDR
Zob. dział SDR - Software Defined Radio
|
SDV
Zob. Leksykon D-Star
Selektywne wywołanie
System możliwy do zastosowania w niektórych modelach radiotelefonów umożliwiający wywołanie określonego rozmówcy spośród grupy. Wywołanie sygnalizowane jest u odbiorcy sygnałem dźwiękowym.
SHF | Super High Frequencies
Bardzo duża częstotliwość (3 GHz do 30 GHz).
Shift
Przesuniecie. Funkcja urządzeń VHF/UHF, która pozwala na automatyczne przestrojenie się o zaprogramowana wartość w momencie przełączania nadawania na odbiór. Stosuje sie to przy łącznościach poprzez przemienniki. W paśmie 2m odstęp między kanałami wynosi 600 kHz, w pasmie 70cm - 7,6 MHz.
Zob. Przemienniki 2m, Przemienniki 70cm.
Siatka Locator
|
|
Została opracowana przez DL3NQ i przyjeta przez IARU w celu określenia położenia na świecie z dokładnością do kilku kilometrów przy użyciu sześcioznakowego kodu. Jest czasami nazywany QTH-lokatorem. Podstawą tego systemu jest podział świata na tzw. duże kwadraty oparte na siatce geograficznej.
W siatce LOCATOR położenie stacji w dowolnym punkcie globu ziemskiego określane jest sześcioma znakami, np.:
JO 70 UU
W siatce tej wyróżnia sie duże pola literowe np. JO o wymiarach 200 x 100, pola cyfrowe np. 70 o wymiarach 20 x 10 i elementarne pola literowe np. UU o wymiarach 5' x 2,5'. Na szerokości 500 pole to ma wymiary około 6 x 4,6 km.
|
Skaner kanałów
Funkcja występująca w niektórych radiotelefonach. Umożliwia nieustanny automatyczny "przegląd" kanałów. Radiotelefon zatrzymuje się na kanale, na którym odbywa się korespondencja.
Skróty operatorskie
Skróty stosowane przez operatorów zarówno w transmisjach fonicznych jak i cyfrowych i CW.
Zob. Skróty operatorskie
Skrzynka antenowa
Skrzynka antenowa to urządzenie składające się z kondensatorów zmiennych i cewek, włączonych pomiędzy nadajnik a antenę. Skrzynki jednopasmowe tzw. matchery stosowane są w pasmie CB. Skrzynki na pasmo KF są rozbudowane i oprócz zespołu przełączanych cewek i kondensatorów zmiennych zawuerają:
- przełącznik anten umożliwiający podłączenie kilku anten
- przełącznik BYPASS umożliwiający ominięcie skrzynki, jeśli na danym paśmie antena dostrojona jest poprawnie
- wbudowny miernik współczynnika fali stojącej SWR
- balun w wyjściem symetrycznym umożliwiający podłączenie anteny symetrycznej np. delta lub kwadrat.
SND/ND
(sygnał + szum + zniekształcenia)/(szum + zniekształcenia)
SPAN
Podzakresy częstotliwości ("zera" lub "piątki").
Speaker (SP)
Głośnik.
Split (Split Switch)
|
|
Funkcja SPLIT pozwala na nadawanie i odbiór na dwóch różnych częstotliwościach. Wiele urządzeń pracuje z tą funkcją w dwóch trybach:
1. Używając częstotliwości ustawionych w pamięci VFO a i VFO B
2. Używając częstotliwości zapamiętanych w odpowiednich komórkach pamięci programowej
W pierwszym przypadku wpisujemy do pamięci VFO a częstotliwość odbioru a do VFO B częstotliwość nadawania. Po uaktywnieniu funkcji SPLIT nadajemy na częstotliwości ustawionej w VFO B natomiast odbieramy na częstotliwości ustalonej w VFO A. Podobnie postępujemy w drugim przypadku.
|
Sprawność anteny
Jest to stosunek mocy wypromieniowanej przez antenę do całej mocy wydzielonej przez nią (tzn. mocy wypromieniowanej i mocy strat).
Sprzęt D-Star
Zob. Leksykon D-Star
SQL, Squelch (Squelch Control)
|
|
Układ wyciszania szumów (blokada szumów), pokrętło blokady szumów. Służy do blokowania odbioru na poziomie szumów pasma. Każdy sygnał silniejszy od widma szumów, otwiera ustawiona blokadę. Ustawienie blokady polega na delikatnym pokręcaniu gałki do momentu wyciszenia urządzenia w momencie braku odbieranego sygnału. Zbyt mocno "zamknięta" blokada uniemożliwia odbiór słabszych sygnałów. Najczęściej jest to gałka dwusekcyjna regulacji głośności odsłuchu AF i poziomu blokady szumu SQL.
|
SSB | Single Side Band
Modulacja jednowstęgowa (J3E, R3E).
Zob Modulacja SSB
SSTV | Slow Scan TeleVision
|
|
"Telewizja z powolnym analizowaniem" sięga końca lat pięćdziesiątych, kiedy to grupa amerykańskich krótkofalowców pod wodzą C.McDonalda opracowała ten system telewizji amatorskiej. Parametry techniczne obrazu w podstawowym standardzie SSTV - 8 sek. B/W: pełna analiza 8
sekund, liczba linii 120, częstotliwość linii 16,2/3Hz, częstotliwość ramki 1/8Hz, stosunek boków obrazu 1:1, modulacja SSB.
SSTV to jeden ze sposobów przesyłania obrazów drogą radiową. Jest to system telewizyjny, wykorzystywany najczęściej do łączości amatorskiej w zakresie fal krótkich. Ze względu na długi czas przekazywania jednego obrazu, od kilku sekund do ok. 2 minut, SSTV jest systemem przeznaczonym do przesyłania obrazów statycznych. Zasięg tego systemu jest bardzo duży, praktycznie cały świat, przy stosunkowo niewielkiej mocy nadajnika. System ten, w współczesnej wersji, wymaga komputera z odpowiednim oprogramowaniem oraz nadajnika i odbiornika. Odbierać sygnały może oczywiście każdy, do nadawania potrzebne jest zezwolenie na użytkowanie radiostacji amatorskiej
|
Star*DV
Zob. Leksykon D-Star
Stosunek promieniowania głównego do wstecznego anteny
Określa zdolność anteny do dyskryminacji zakłóceń. Wyrażany jest liczbowo jako stosunek max. natężenia wiązki głównej do max. natężenia listka bocznego.
Strefa | Zone
Zob. Leksykon D-Star
Strefy amatorskie
Worked All Continents (WAC).
Mapę świata podzielono na kilka obszarów obejmujących poszczególne kontynenty WAC. Dyplom Worked All Continent (WAC) przyznawany jest za potwierdzone łączności ze wszystkimi kontynentami.
Strefy CQ (CQ Zones).
Kolejnym podziałem jest podział mapy świata na 40 stref geograficznych wprowadzonych przez miesięcznik krótkofalarski CQ Magazine. Znajdują one zastosowanie głównie w czasie zawodów, gdzie liczba stref często jest mnożnikiem, a także przy zdobywaniu dyplomów i uczestnictwie we współzawodnictwach sportowych. Jednym z najcenniejszych dyplomów krótkofalarskich jest dyplom WAZ (ang. Worked All Zones - pracował ze wszystkimi strefami).
Strefy ITU (ITU Zones).
Kolejny podział został dokonany w ramach trzech regionów IARU na 5 stref radiokomunikacyjnych wprowadzony przez ITU (Międzynarodową Unię Telekomunikacyjną). Również te strefy stanowią mnożnik w zawodach dla krótkofalowców i podawane są w raportach kontrolnych.
Switching (SW)
Przełączanie kanałów.
SWR (WFS)
SWR jest współczynnikiem określającym stosunek impedancji źródła i obciążena. Określa się wzorem:
SWR = Zo/Z
Współczynnik fali stojącej WFS jest stosunkiem mocy wyemitowanej z nadajnika do mocy odbitej od anteny i można określić go przy pomocy specjalnego miernika, zwanego reflektometrem.
Im WFS jest większy, tym większa jest moc odbita wracająca do
nadajnika przekształcona zazwyczaj w energię cieplną. W wyniku
tego zjawiska może dojść do uszkodzenia tranzystorów
nadawczych oraz pojawić się mogą interferencje zakłócające
odbiór telewizyjny i radiowy. Zob. Współczynnik fali stojacej (SWR)
SWR/CAL
Przełącznik pomiaru WFS lub kalibracja.
System antenowy
Składa się z następujących elementów:
- części promieniującej, zwanej często promiennikiem lub radiatorem
- linii zasilającej w postaci kabla antenowego
- układu dopasowania anteny do nadajnika
Układ dopasowania stosuje się wówczas, kiedy impedancja anteny jest różna od impedancji wejścia odbiornika.
System EDACS
Zob EDACS
System MPT
Zob MPT
System TETRA
Zob TETRA
System trankingowy
Zob Tranking
S.RF/SWR
Uniwersalny wskaźnik. W pozycji S.RF przy odbiorze - wskaźnik siły odbieranego sygnał, przy nadawaniu - wskaźnik mocy wyjściowej. W pozycji SWR wskaźnik współczynnika fali stojącej.
Szerokość pasma roboczego anteny
Określa różnicę pomiędzy dwoma częstotliwościami przy których wartość natężenia pola elekromagnetycznego obniży się o 3dB.swej wartości max.
Szerokość wiązki głównej anteny
Określa kąt zawarty między kierunkami promieniowania w wiązce głównej, dla których natężenie promieniowania spada o 3dB.
|