Menu


Indeks serwisu
 A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P  Q   R   S   Ś   T   U   V   W   X   Z   Ź 

Talk
Przycisk uruchamiający nadajnik.
 
Telegrafia
Łączności przeprowadzone przy użyciu telegrafii ( alfabetu Morse'a ) ciągle są podstawą działalności krótkofalarskiej. Dzięki wykorzystaniu komputera teksty wcześniej przygotowanych wiadomości mogą być nadawane z większą prędkością i dokładnością.
Obecnie najczęściej stosuje się generację kodu Morse'a w sposób automatyczny. Należy jednak pamiętać aby uzyskać niższą liczbę błędów przy odbiorze automatycznym wymagany jest wyższy poziom sygnału odbieranego.
 
Telegrafia koherentna
Emisje koherentne są stosowane w łącznościach profesjonalnych i militarnych. W przypadku emisji RTTY transmisja jest wykonywana za pomocą dwóch różnych częstotliwości sygnałów mark i space. Jest to transmisja ortogonalna, co oznacza nadawanie w danym momencie czasowym tylko jednego z tych dwóch sygnałów.
 
Temperatura szumowa anteny
Określa szumy wywołane ruchami cieplnymi elektronów w materiale, z którego wykonana jest antena.
 

 
gdzie: Ta - temp. fizyczna anteny [K]; - sprawność
 
TETRA
Standard Tetra (ang. TransEuropean Trunked Radio) jest europejskim standardem cyfrowym i dotyczy łączności trankingowej. Opracowany został w roku 1992 przez ETSI (European Telecommunication Standard Institute). Głównym zadaniem twórców standardu Tetra było zdefiniowanie systemu, który mógłby być używany co najmniej w całej Europie. Zrealizowanie tego zadania wymagało znalezienia pasma częstotliwości dogodnego dla wszystkich krajów Europy, co w praktyce oznaczało dostęp choćby większości krajów Europy.
Zob Standard TETRA
 
Tłumienie przód-tył anteny (F/B)
Anteny kierunkowe promieniują w przeciwnym kierunku znacznie słabiej niż dipol czy antena izotropowa. Stąd też wartość stosunku promieniowania przód/tył podaje się w dB.
 
Transmisja antypodyczna
Dotyczy telegrafii koherentnej i polega na nadawaniu sygnałów mark i space na tej samej częstotliwości, przy czym różnica fazy między tymi sygnałami wynosi 180 stopni.
 
Tone
Ton, barwa dźwięku.
 
Tranking (System trankingowy)
Systemy trankingowe są rozwiązaniem technicznym problemu zapewnienia łączności radiowej dla grup użytkowników rozproszonych w terenie, a będących pracownikami jednego przedsiębiorstwa, np. służby energetyczne, gazownicze, wodociągowe, policja, pogotowie ratunkowe, czy też kolej. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że połączenia nie muszą spełniać wygórowanych wymagań jakościowych, ale wymaga się od nich dużej niezawodności i szybkiego dostępu do usługi.
Zob Systemy trankingowe
 
Trans-dip-meter
Urządzenie umożliwia strojenie obwodów rezonansowych LC (np. rezonansu własnego anteny). Działanie przyrządu polega na tym, że przy sprzężeniu obwodu cewki generatora z obwodem nastrojonym na częstotliwość równą częstotliwości pracy naszego przyrządu ulega zmniejszeniu prąd bramki tranzystora mierzony miernikiem wychyłowym. Maksymalne zmniejszenie się prądu bramki jest punktem zestrojenia badanego obwodu.

Transceiver
Podstawowym dziś sprzętm używanym przez krótkofalowców na całym świecie są urządzenia nadawczo-odbiorcze zwane transceiverami. Zawdzięczają one swój rozwój technice jednowstęgowej (SSB), dzięki której stało się możliwe stosowanie filtrów kwarcowych zarówno w odbiorniku jak i nadajniku. Szybki rozwój elektroniki sprawia, że transceivery budowane są w oparciu o mikroprocesory. Obecnie dużą wagę przystosowuje się do jakości strony odbiorczej transceiverów, polegającej na konstruowaniu wejść o dużej odporności na przesterowanie i niewrażliwych na nieporządane sygnały zakłócające. Współczesne transceivery mają z reguły pełne pokrycie fal krótkich w odbiorniku, a w nadajniku wszystkie podzakresy. Dodatkowo są wyposażone w płynnie zwężane wstęgi, pamięć wewnętrzną umożliwiającą wprowadzenie wybranych częstotliwości i emisji i skalę cyfrową rozszerzoną o wyświetlanie takich danych jak rodzaj emisji czy numer pamięci.

Transwerter
Jest to urządzenie dla krótkofalowców umożliwiające wykorzystanie transceivera z pasma 10 m do pracy na jakimkolwiek innym paśmie ze wszystkimi modulacjami (lub tylko SSB), które są dostępne w posiadanym transceiverze. Transwertery dysponują mocą wyjściową od 5 do 10 W i w chwili obecnej dostępne są na pasma 80 - 2 m , 70 cm oraz w pasmach GHz. Są to urządzenia jednopasmowe.
 
Trigger
Przerzutnik.
 
Tuning
Strojenie.
 
TVI
Zakłócenia odbioru telewizyjnego.
 
TX
Nadajnik.
 
Transmit
Klawisz przełączający tryb pracy transceivera na nadawanie ciągłe.

Tuner (Antenna Tuner Switch)
Klawisz włączający automatyczny wzmacniacz antenowy.
 
Free counters!